wtorek, 8 kwietnia 2014

Primum navigare - sposób na życie



Primum Navigare : to sposób na życie, to metoda przyglądania się światu, Modus operandi - sposób działania i przemieszczania się w świecie, a wszystko przy pomocy „różnych rzeczy morskich”  Pomaga radzić sobie w trudnych sytuacjach, rozwiązywać problemy. Morze, to twardy nauczyciel , ale nauczyciel - pisał Conrad i słusznie.


 

Primum Navigare, to także tytuł powstającej w tle tego bloga „Antologii prozy i poezji pisanej o morzu oraz  tych pisanych na morzu”. 
Gotowe i opracowane już fragmenty pojawią się na blogu.

Doświadczenie morza - osobiste i bezpośrednie skłaniało wielu znanych ludzi do opisania tego co przeżyli . Są, to teksty i emocje zupełnie inne niż zapisane przez marynistów, miłośników, czy żeglarzy odpornych na skutki choroby morskiej. Przy okazji, czy wiecie, że są dwa rozdaje choroby morskiej ?  
Przyglądam się temu co typowy „szczur lądowy” ponaglany wewnętrznym przymusem,
obdarzony  talentem  do opowiadania, odczuwa w zetknięciu z morzem.


Karol Darwin 1809-1882 :  dla większości ludzi, twórca teorii ewolucji budzącej do dziś  ostre dyskusje i spore emocje. Ale my przyjrzymy się bliżej „aspektom marynistycznym” w jego życiorysie, jakim niewątpliwie była podróż na  H.M.S Beagle.

Mimo, że „Podróż na okręcie Beagle” jest relacją z trwającej 5 lat wokółziemskiej wyprawy nie jest zbyt często wymieniana w kanonie literatury marynistycznej. Może, dlatego, że z reguły stanowi ona część wielotomowych opracowań prac Darwina: jak słynne „O pochodzeniu gatunków”.

Nie interesował mnie Darwin jako naukowiec, ale jako młody człowiek, który odważnie decyduje się zaokrętować na żaglowiec, w podróż mogącą potrwać nawet 4 lata. Nigdy wcześniej nie wypływał na pokładzie żaglowca, płynie na własny koszt, nie otrzymuje żadnej zapłaty. To naprawdę ciekawe śledzić w jaki sposób przystosowuje się do nowych warunków, jak walczy z chorobą morską i uczy się spania w hamaku. Na początku uczy się w ogóle, samego wchodzenia do hamaka. Jego obserwacje opisujące marynarskie życie pozawalają przyjrzeć się z bliska służbie i życiu na pokładzie dziewiętnastowiecznej brytyjskiej fregaty.  





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz